Jak powstają meble z forniru? Fornir to płaty drewna, których grubość najczęściej wynosi od 0,1 do 2 mm. Uzyskuje się je w procesie skrawania (płaskiego lub obwodowego) drzewa o dużej średnicy. Zanim jednak przystąpi się do skrawania danej beli drewna, należy ją odpowiednio uplastycznić, czyli gotować w wodzie albo parować nad odpowiednio nasyconą parą. Później drzewo jest suszone. Dopiero z tak przygotowanego drewna powstaje materiał zwany fornirem, który bardzo często jest przeznaczany do pokrywania frontów mebli kuchennych.
Zanim podejmie się ostateczną decyzję dotyczącą zakupu mebli kuchennych z forniru, należy rozważyć kilka aspektów. Po pierwsze: cena. Fornirowane fronty są o wiele droższe od tych wykonanych np.: z płyty laminowanej. Różnica w cenie wynika głównie z czasochłonnego i pracochłonnego procesu wytworzenia, a następnie naniesienia forniru na front meblowy. Poza tym jest to materiał naturalny, co także znacznie podnosi jego wartość.
Należy uświadomić sobie, że choć inne materiały takie jak płyta laminowana lub mdf foliowany są bardziej przystępne cenowo i mogą imitować fornir, to nie będą się tak dobrze sprawdzać w kuchni jak fronty fornirowane. Czynniki takiej jak temperatura, w przypadku płyty foliowanej oraz woda w przypadku płyty laminowanej, mocno przyczyniają się do zużycia tego rodzaju frontów.
Natomiast meble z forniru, wykonane zgodnie z technologią: tzn. przy zachowaniu norm wyznaczonych dla procesów prasowania, lakierowania i schnięcia, z pewnością nie zniszczą się tak szybko, jak ich imitacje. Można by się zastanawiać, czy fornir jako drewno nie jest zbyt delikatny do użytku kuchennego. Jego tańsze odpowiedniki posiadają niezaprzeczalną zaletę w postaci twardości. Jednak w fornirach występuje gradacja twardości ponieważ to naturalny materiał. Możemy więc wybrać fornir miękki wykonany z drzewa np.: brzozowego, olchowego, limby lub fornir twardy np.: dębowy, bukowy, jesionowy. Meble kuchenne pokryte fornirem z miękkiego drewna (np. z olchy lub mahoniu) po niedługim czasie mogą mieć widoczne zadrapania, ponieważ ślady na tego typu frontach pozostawiają nawet paznokcie. Jednak jeśli fornir był skrawany z twardego drewna (np. z dębu) przez długie lata nie będzie ujawniał na swojej powierzchni żadnych ubytków.
Podsumowując, choć meble fornirowane są dużo droższe od tych wykonanych z płyty laminowanej, są od nich dużo ładniejsze. Fronty fornirowane są bardziej odporne na warunki panujące w kuchni, jednak w przypadku kiedy wykonane zostały z miękkiego drewna, łatwo uszkodzić ich zewnętrzną powłokę. Twardy fornir doskonale nadaje się do pokrycia wszystkich mebli kuchennych, ponieważ jest odporniejszy na uszkodzenia.
Urządzając kuchnię, trzeba udzielić odpowiedzi na wiele pytań. Między innymi na to, czego oczekujemy od efektu końcowego tego pomieszczenia? Jeśli Wasza wizja mówi, że ma tam być elegancko i klimatycznie a sama kuchnia ma posłużyć wiele lat, zapoznajcie się z ofertą mebli kuchennych o frontach wykonanych z forniru. Naprawdę warto, i choć to stosunkowo drogi materiał, doskonale podkreśla piękno kuchni.