Najlepiej, aby garderoba sąsiadowała z sypialnią lub też byłą oddzielona od niej drzwiami przesuwnymi lub ścianką kartonowo-gipsową. Zastosowane ścianki działowe oraz drzwi i ich wypełnienie mogą stanowić integralny element wystroju pomieszczenia. To do klienta należy wybór barw i wzorów materiałów.
Kształt oraz rozmiar pomieszczenia mają istotny wpływ na to, jak będzie wyglądała garderoba. Najczęściej budowana jest na planie kwadratu, prostokąta, litery „U” lub „L”. Dobrym i często stosowanym rozwiązaniem jest podział garderoby na dwie strefy: męską i żeńską, które są wyposażone w takie same elementy. Między nimi można stworzyć przegrodę na długie rzeczy, które należy wieszać na drążku ubraniowym. Taki podział gwarantuje łatwiejsze zachowanie porządku w garderobie oraz ułatwia korzystanie z niej przez dwie osoby jednocześnie.
Garderoba może być wykonana w systemie rurowym lub kolumnowym. Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy nie lubią czuć się ograniczeni i preferują przestronne wnętrza. Inną propozycją jest natomiast stworzenia garderoby, która będzie stanowiła funkcjonalny układ półek, szuflad, drążków ubraniowych, szafek, kontenerów itp.
Garderoba często jest miejscem, gdzie oprócz odzieży, obuwia itp., przechowuje się także sprzęt gospodarstwa domowego np. żelazko, odkurzacz, deskę do prasowania. Zaleca się zatem wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni w garderobie na tego rodzaju rzeczy.
Pomocne w segregacji ubrań jest zastosowanie drążków z wieszakami. Dzięki nim można oddzielić np. koszule i garsonki od marynarek i kostiumów, czy też wygospodarować miejsce na długie okrycia wierzchnie.